Ubytovanie, kultúrne pamiatky a novinky zo Slovenska


tvoje slovensko
Typ:

Turistická oblasť: x
Okres:
x
Cena noc/osoba:

Strava:

Počet osôb:

Dátum:
od: do:
Typ:

Turistická oblasť: x
Okres:
x
Typ:

Turistická oblasť: x
Okres:
x
Typ:

Turistická oblasť: x
Okres:
x

Náhodne z ponuky:

Hrady  Levický hrad


ID objektu: 156      Turistická oblasť: Ponitrie

Dohovoríte sa tu:
Typ: Hrady
Kraj: Nitriansky
Okres: Levice
Adresa: Svätého Michala, 934 05 Levice


Levický hrad bol postavený v druhej polovici 13.-teho storočia na skalnej vyvýšenine nad močaristým územím. Prvý krát sa spomína v roku 1318 a majiteľom bol Matúš Čák. Od roku 1388 sa stali majiteľmi Levickí (Lévai) Prvoradou úlohou bolo chrániť cestu do kláštornej pevnosti v Hronskom Beňadiku a do stredovekých banských miest. Hrad potom často menil majiteľov, ktorí ho viackrát prestavali. Jadro hradu tvoril gotický palác a opevnenie s kruhovou baštou. Po požiari v roku 1434 bol hrad znovu prestavaný. V 16.-tom storočí sa stal jednou z pätnástich pevností, ktoré mali zastaviť tureckú inváziu. V roku 1571 dal župan Tekovskej stolice postaviť na dolnom nádvorí pohodlný renesančný kaštieľ, kde dnes sídli Tekovské múzeum.


V roku 1578 bol hrad natoľko dobre opevnený, že ho Turci márne obliehali. Dobyli ho až v roku 1663, pričom o rok boli porazení a hrad sa opäť dobre opevnil. Vnútorné budovy hradu zničili až v roku 1709 Rákocziho vojská pri bitke s cisárskymi. Eszterházyovci, ktorí ho poslední vlastnili v 18-tom storočí, ho využívali len ako sklady.


V rámci pamiatkovej záchrany objektu boli v 70.-tych rokoch 20.-teho storočia zakonzervované ruiny hradu a opevnenia, pričom v dolnom (Dóboovskom) kaštieli sa umiestnilo Tekovské múzeum.

Vstupné do stálej expozície pre dospelú osobu sú 2 EUR a pre dieťa a dôchodcu 1 EUR. Vstup na výstavy je v cene 0,60 EUR pre dospelú osobu a 0,30 EUR pre dieťa. 

Výhodou múzea je čiastočne bezbariérový prístup. Múzeum je otvorené pre návštevníkov  v mesiacoch november  až marec Po - Pi 9.00 - 16.00, Ne 10.00 - 16.00 , v mesiacoch apríl, máj, október Po - Pi 9.00 - 16.00, So, Ne 10.00 - 16.00. V čase letných prázdnin od júna do septembra sa otváracie hodiny predĺžujú  Po - Pi 9.00 - 18.00, So, Ne 10.00 - 18.00. 

↑ Vráť sa na hor

Kraje Slovenska

Bratislavský kraj
Trnavský kraj
Trenčianksy kraj
Nitriansky kraj
Žilinský kraj
Banskobystrický kraj
Prešovský kraj
Košický kraj

Turistické oblasti

Biele Karpaty
Bratislava
Gemer
Košice
Kysuce
Liptov
Malá Fatra
Malé Karpaty
Nízke Tatry
Orava
Pieniny
Podpoľanie
Podunajsko
Pohronie
Poiplie
Ponitrie
Slovenský kras
Slovenský raj
Spiš
Turiec
Veľká Fatra
Vysoké Tatry
Zemplín
Záhorie
Šariš
Kontakt
VIP výhody
Podmienky používania